FİRMANIZI İNTERNETE TAŞIYALIM

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik tasarımı

KURUMSAL KİMLİK TASARIMI


İnsanların tamamının kendine has özelliklerinin ön plana çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Kimisi konuşma şekliyle kimisi mimikleriyle kimisi ise kıyafet tercihleriyle dikkat çekmektedir. Dolayısıyla her insanın kendi tarzı ve tarzını yansıttığı bir karakteri mevcuttur. Elbette ki bir kişinin kendine has tarzı ne kadar dikkat çekiyorsa; bir kurumun da kendine has belirgin özellikleri dikkat çekici olacaktır. Dolayısıyla bu aşamada devreye kurumsal kimlik kavramı girmektedir.

Kurumsal kimlik; kuruma ait bir duruşun geliştirilmesi, kuruma ait bir kimliğin oluşturulmasını ve kurumun kendisini doğru ve isabetli bir şekilde yansıtabilmesini amaçlamaktadır. Bundan dolayı kurumsal kimliğin bir işletme açısından oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Esasında kurumsal kimlik çalışması bir kurumun vizyonunu yansıtarak; hedef kitleyle doğru bir iletişim kanalı kurmasını kolaylaştırmaktadır.

Bir kurumun kendini ifade ediş şekli; kendisini doğru ve isabetli bir şekilde tanıtmasını mümkün kılacaktır. Bundan dolayı kurumsal kimlik çalışmalarının profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi; şirketin başarısını yüzde yüz oranda etkileyecektir.

Yeni Nesil Kurumsal Kimlik Çalışmaları;

Günümüz itibariyle firmaların kurumsal kimlik geliştirmek noktasında oldukça kapsamlı çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bu durum esasında kurumsal kimliğin ne kadar önemli olduğunun kavranmış olmasında da kaynaklanıyor. Kurumsal kimliğinin hedef kitleyle etkili bir iletişim kurulması noktasında hayati derecede önemli olması; firmaların bu alana etkili bir şekilde ilgi göstermesini de mümkün kılmaktadır.
Kurumsal kimlik tasarımı oluşturmuş firmalar; kendilerini doğru ve isabetli bir şekilde anlatabilecekleri için ürün ve hizmetlerini de hedef kitleye isabetli bir şekilde sunabileceklerdir. Bu sayede kurumsal kimlik oluşturmuş firmaların; sert rekabet ortamlarında dahi başarılı olabileceklerini söylemek mümkün olmaktadır.

Kurumsal Kimliğin Oluşmasına Etki Eden Unsurlar

Bir firmanın kurumsal kimlik çalışmaları söz konusu olduğunda aşağıda sıralanan unsurlar ilk akla gelenlerdir. İşte kurumsal kimliğin oluşmasına etki eden en temel unsurlar:

  • Kurumsal renk ve fontlar
  • Logo ve kuruma ait bir slogan oluşturmak
  • Kurumsal kimlik kitapları ya da kartvizitleri
  • E-mail tasarım ve web sayfası tasarımı
  • Kurumsal kimliğin tanıtım çalışmaları

Kurumların kendilerini doğru ifade etmelerinde olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alan özellikleri kapsayan bir kurumsal kimlik çalışması ancak alanında uzman olan bir ekip sayesinde mümkün olabilir.

Kurumsal Kimlik Firmanızı Nasıl Değiştirebilir?

Kurumsal kimlik firmanızın renginden tutun logo, kurum sloganı kartvizitler gibi birçok alanda kullanılır. Kurumsal kimliğin önemi sizi rakiplerinizden ayırt edilebilmesini sağlamaktır. Kurumunuzu yansıtacak bir renk seçimi yapmak ve buna yoğunlaşmak, müşterilerinizin o rengi gördüğünde sizi anımsamasını sağlar. Bu sayede müşterilerinizin hafızasına ve satın alma alışkanlarına tesir etmiş olursunuz. Kurumsal kimlik önemlidir çünkü; kuruma olan algıyı güçlendirir, müşterilerinizle duygusal bağ kurmanızı sağlar. Bunların dışında çalışanlarınızın bağlarını sağlamlaştırır, bir kurum kültürü inşa eder. Size sunacağımız bu ve sizin isteğinize göre şekillenecek hizmetlerimiz rakiplerinizden birkaç adım önde olmanızı sağlayacaktır.